Total Diz Protezi Nedir?

Total diz protezi, ileri derecede bozulmuş dizlerde ağrının giderilmesi ve hareket fonksiyonlarının geri kazanılmasında etkili bir tedavi yöntemidir. Total diz protezi cerrahisinde bozulmuş diz eklemi kemik kesiler yapılarak metal ve güçlendirilmiş sert plastikten (polietilen) imal edilen parçalar ile değiştirilerek yeni bir eklem yapılır.

 

Diz Protezi Ameliyatı Öncesi
Diz Protezi Ameliyatı Sonrasi

 

Diz protezi kemiğe tutturulma şekline göre iki tipe ayrılır.

Protezin kemik çimentosu adı verilen bir dolgu maddesi ile kemiğe sabitlendiği protezlere çimentolu kalça protezi adı verilir. Çimentosuz diz protezlerinde ise üzeri gözenekli olan protezler, kemiğin içine çok sıkı bir şekilde yerleştirilir ve sonrasında vücudun kemiği, protezin üzerindeki gözeneklerin içine ilerleyerek tespiti sağlar.

Bunun dışında hastanın durumuna göre kullanılabilecek protez tip ve dizaynları da vardır: yüksek hareket açıklığı sağlayan tasarımda protezler, aşınmayı azaltan seramik protezler; diz bağlarını koruyan tasarımda protezler vb.

En uygun protez seçimi hastanın dizinin durumu ve beklentilerine göre yapılmalıdır. Her hastada aynı tip protez seçimi doğru bir yaklaşım değildir.