Total Kalça Protezi Nedir?

Total kalça protezi, kalça ekleminin ileri derecede harap olduğu (kireçlenme, kalça çıkığı, travma vb.) hastalarda, hasarlı eklemin her iki tarafının (leğen kemiğindeki yuva ve uyluk kemiği başının) yapay bir eklemle değiştirilmesi ameliyatıdır.

Kalça protezi krom-kobalt veya titanyum alaşımlardan imal edilen ana parçalar ile bunların eklemleştiği yerde güçlendirilmiş sert plastik (polietilen), metal veya seramik ara parçalardan oluşur.

Kalça protezi kemiğe tutturulma şekline göre iki tipe ayrılır.

 

Kalca Protezi Ameliyat Sonrasi Erken Donem
Kalca Protezi Ameliyat Sonrasi Erken Donem

 

Protezin kemik çimentosu adı verilen bir dolgu maddesi ile kemiğe sabitlendiği protezlere çimentolu kalça protezi adı verilir. Çimentosuz kalça protezlerinde ise üzeri gözenekli olan protezler, kemiğin içine çok sıkı bir şekilde yerleştirilir ve sonrasında vücudun kemiği, protezin üzerindeki gözeneklerin içine ilerleyerek tespiti sağlar.

 

Bunun dışında hastanın durumuna göre kullanılabilecek protez tip ve dizaynları da vardır: hareket açıklığını arttıran büyük başlı protezler, aşınmayı azaltan seramik protezler; kemik stokunu koruyan kısa saplı protezler vb.

En uygun protez seçimi hastanın kalçasının durumu ve beklentilerine göre yapılmalıdır. Her hastada aynı tip protez seçimi doğru bir yaklaşım değildir.